Dwa nowe stanowiska do resuscytacji noworodka.

29 sierpnia (środa) Oddział noworodkowy naszego szpitala wzbogacił się o dwa stanowiska do resuscytacji noworodka. Stanowisko resuscytacyjne jest idealnym urządzeniem na sale porodowe, oddziały położnicze. Stanowiska do resuscytacji przeznaczone są do pielęgnacji i resuscytacji, zapewniają odpowiednie warunki termiczne wcześniakom ,noworodkom i niemowlętom o niskiej masie ciała.

Z tego względu, że tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy „grała” w celu pozyskania środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” dr Marek Biernat Ordynator Oddziału Noworodkowego wystąpił z wnioskiem do Fundacji o zakup sprzętu, którego w naszym szpitalu brakuje - m.in. stanowiska do resuscytacji noworodka.

I udało się…nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W środę odbyła się instalacja urządzeń w naszym szpitalu.

Jestem zaskoczony jakością urządzeń, mówi Dr Marek Biernat Ordynator Oddziału Noworodkowego. Jest to jeden z najnowocześniej wyposażonych sprzętów. Plusem inkubatorów otwartych , które otrzymaliśmy jest to, że są bardzo nowoczesne, bardzo proste w obsłudze, bardzo czytelne. Posiadają również kardiomonitor, który może być wykorzystywany do pomiarów parametrów życiowych noworodka przebywającego dłużej w inkubatorze. Kardiomonitor jest również bardzo prosty w obsłudze. Jedno urządzenie wstawiliśmy na salę cięć cesarskich, te inkubatory posiadają czujniki kontroli podstawowych parametrów życiowych noworodka, posiadają nieinwazyjne wspomaganie oddechu- co jest bardzo ważne, posiadają monitory, które pozwalają analizować zasady postępowania: jak długo była prowadzona akcja, czy noworodek był prawidłowo natleniony, czy akcja serca prawidłowa, czy była odpowiedna saturacja.W tej chwili nasz Odział zaczyna być oddziałem przygotowanym do bardzo bezpiecznego i dokładnego prowadzenia noworodka tuż po porodzie oraz jeżeli wymaga okresu adaptacyjnego to utrzymanie noworodka w inkubatorze otwartym, czyli z bardzo prostym do niego dostępem. Inkubatory posiadają automatyczną wagę, która jest niezmiernie ważna, nie trzeba noworodka nigdzie przekładać, aby zapobiegać jego wyziębieniu. A zarazem bardzo ważenie jest to, automatyczne ważenie pozwala na precyzyjne dawkowanie leków, które są niezbędne dla ratowania życia noworodka.