Operacje tarczycy jeszcze bezpieczniejsze.

 

W ubiegłym tygodniu do nowoczesnego sprzętu będącego w posiadaniu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, kierowanego przez dr hab. Wojciecha Makarewicza, dodany został nowy: neuromonitor służący do wykrywania nerwów krtaniowych.

Operacje tarczycy należą do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie każdego roku wykonuje się ich ponad 150. Podczas operacji tych istnieje duże ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych, co w konsekwencji może prowadzić do trwałej zmiany głosu, chrypki lub nawet utraty mowy. Nerwy krtaniowe bywają niewidoczne w przypadku nowotworów tarczycy lub przy operacjach wola nawrotowego. To samo zdarza się, gdy tarczyca jest bardzo duża i przesuwa okoliczne struktury (w tym nerwy) z ich prawidłowego położenia w inną lokalizację. Neuromonitor znacznie poprawia bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji tarczycy. Pozwala na wykrycie nerwów krtaniowych, sygnalizując dźwiękiem oraz wykresem, gdy specjalny czujnik zostanie do nich zbliżony.

Pierwsze operacje z użyciem neuromonitora w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie przeprowadził dr Krzysztof Kasperowicz. Zakończyły się pełnym sukcesem. Neuromonitor będzie regularnie wykorzystywany, aby zapewnić kolejnym pacjentom najwyższy, światowy standard leczenia.