Niezwykły dzień w Zamku Krzyżackim w Bytowie!

W dniu 24 czerwca 2018 Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie dla mieszkańców powiatu bytowskiego w Zamku Krzyżackim w Bytowie przeprowadził akcję profilaktyki przeciw nowotworowej. Organizatorem spotkania byli: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., Urząd Miasta Bytów oraz firma Drutex.

W spotkaniu uczestniczyli m.in

Jan Kleinszmidt - Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego

Leszek Waszkiewicz Starosta Powiatu Bytowskiego

Ryszard Sylka - Burmistrz Bytowa

Jacek Czapiewski - Z-ca Burmistrza Bytowa

W ramach profilaktyki przeprowadzono łącznie 460 konsultacji i badań w tym :

• 40 Badania USG w tym 26 nieprawidłowości zależności od wywiadu lekarskiego i dolegliwości:
  • 10 badań tarczycy w tym 5 nieprawidłowości
  • 29 badań jamy brzusznej w tym 20 nieprawidłowości
  • 1 przepustowości żylnej kończyn dolnych
  • 1 badanie USG piersi w tym 1 nieprawidłowość
  • 25 konsultacji kardiologicznych z badaniem EKG i echo serca w tym 16 nieprawidłowości
    oraz 6 pilnych skierowań do poradni kardiologicznej
  • 48 konsultacji dermatologicznych w tym 11 nieprawidłowości do dalszej diagnostyki
  • 44 konsultacje onkologiczne – badanie piersi w tym 18 nieprawidłowości
    oraz 5 skierowań do poradni onkologicznej oraz 2 pilne do DILO
  • 34 konsultacje laryngologiczne - badanie przesiewowe słuchu w tym 17 nieprawidłowości
  • 12 konsultacji internistycznych wraz z zakwalifikowaniem 4 osób na darmowe badania kolonoskopowe
  • 65 porad dietetyczno–żywieniowych wraz z analizą składu masy ciała w tym 52 nieprawidłowości
  • 192 Badania cukru i ciśnienia w tym nieprawidłowości 11 nieprawidłowości cukru
    oraz 25 ciśnienia tętniczego

W tym dniu zrealizowano serię wykładów na temat profilaktyki onkologicznej.

1. „O raku jelita i nie tylko – Profilaktyka jelita grubego” – Arkadiusz Błaszczyk

Lekarz Kierujący Hospicjum Stacjonarnym Oddział Chorób Wewnętrznych z Pracownią Diagnostyki Endoskopowej Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.

1. „ Psychologiczne dylematy, w obliczu możliwej choroby onkologicznej – badać się, czy się nie badać? ”  dr n hum. Aleksandra Szulman - Wardal  Kierownik Pracowni Psychologicznej z Zespołem Psychologów i Logopedów  i Terapeutów Zajęciowych Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.,Zakład Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Uniwersytet Gdański
  1. " Czynniki genetyczne, a ryzyko w nowotworach" dr n med. Piotr Woźniacki - Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.
  1. " Czynniki ryzyka i profilaktyka w chorobach nowotworowych" Małgorzata Marczewska - Skrodzka - Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.
  2. „ Marsz białymi plamami – zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka szyjki macicy Beata Lewkowicz - Departament Zdrowia Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Przeprowadzona akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, a wykazane nieprawidłowości pokazują jak istotna jest potrzeba realizacji profilaktyki tym samym przyczyniając się do zwiększania świadomości o potrzebie wykonywania badań kontrolnych.

Bardzo dziękujemy sponsorom za ufundowane nagrody rzeczowe oraz Pani Ewie Kulaszewicz - Kierownikowi Wydziału Spraw Obywatelskich i społecznych Urzędu Miasta Bytów oraz Panu Adamowi Leik – Dyrektorowi ds. Marketingu firmy Drutex S.A.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17