Bez tytułu

W dniu 23 czerwca br. odbyła się konferencja dotycząca leczenia onkologicznego w regionie oraz omówienie projektu realizowanego przez Szpital Specjalsityczny w Kościerzynie Sp. z o.o. pn.: Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap I w ramach którego w kościerskiej placówce powstał Pododdział Chirurgii Onkologicznej.

Gospodarzami spotkania byli prof. Stanisław Hać – Przewodniczący Oddziału Gdańskiego TChP oraz dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie a zarazem wiceprzewodniczący Oddziału Gdańskiego TChP.

W konferencji udział wzieli znamienici goście: prof. Marek Jackowski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prezes-elekt Towarzystwa Chirurgów Polskich, który zaprezentował współczesne możliwości leczenia raka jelita grubego metodą laparoskopową, ze szczególnym uwzględnieniem techniki TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision); prof. Adam Dziki – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów w Łodzi, który przedstawił zasady prawidłowego usunięcia guza nowotworowego jelita grubego zgodnie z zasadami Total Mesocolon Excision. Kolejnym wykładowcem był dr Rafał Pęksa z Katedry Patomorfologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powiedział zebranym o oczekiwaniach patomorfologa wobec chirurgów oraz pokazał najnowsze techniki oceny preparatów i zaprezentował wzorcowy protokół patologiczny raka jelita grubego.

Ostatni wykład przedstawił dr Michał Dubowik z Katedry i Kliniki Gastroenetrologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ukazując współczesne możliwości diagnostyczno-zabiegowe badania kolonoskopowego, ze szczególnym uwzględnieniem techniki podśluzówkowego usunięcia zmian.

W ramach spotkania dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie omówił aktualnie realizowany projejkt unijny pn. "Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap I", gdzie wykoazano potrzebę jego realizacji, zakres rzeczowy i finansowy oraz cel, którym  jest poprawa dostępności z równoczesnym wzrostem jakości usług medycznych w zakresie precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych poprzez modernizację oraz doposażenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o. o.

Projekt zakłada działania inwestycyjne polegające na zakupie i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt medyczny Oddziału Chirurgii Onkologicznej, Sali Gastroenterologii, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej, Zakładu Patomorfologii, Apteki – Pracowni Cytostatyków, Ginekologii, Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Rozbudowana zostanie też poczta pneumatyczna łącząca Zakład Patomorfologii z pozostałymi częściami szpitala.

Planowane efekty projektu:

Doposażenie placówki oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych pozwolą na:

• wyrównanie różnić w dostępie do świadczeń zdrowotnych w regionie
  • wzrost bezpieczeństwa (na obszarze realizacji projektu) dzięki dostępności do szerszego zakresu usług medycznych
  • szybsze oraz kompleksowe przeprowadzenie badań
  • obsługiwanie większej ilości pacjentów jednocześnie
  • skrócenie pobytu chorego w szpitalu zmniejszając pobyt pacjenta z 5,40 dnia do osiągnięcia wartości docelowej na poziomie 4,5 dnia.
  • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz energetycznych poprzez zakupienie nowoczesnego sprzętu medycznego o wysokich klasach energooszczędności

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób – chirurdzy z różnych szpitali województwa pomorskiego, a wśród przybyłych gości byli prof. Zbigniew Śledziński – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Gastroeneterologicznej I Transplantacyjnej GUMed, em. prof. Zbigniew Gruca, prof. Jacek Zieliński – konsultant regionalny ds. chirurgii onkologicznej oraz prof. Andrzej Jacek Łachiński – konsultant regionalny ds. chirurgii ogólnej. Wykładowcy oraz goście zostali uhonorowani drobnymi upominkami.

Spotkanie, które zakończyło pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie, przebiegło w bardzo miłej, koleżeńskiej atmosferze do której przyczyniło się też piękne otoczenie Hotelu Szarlota.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12