JUŻ DZIAŁA....nowy Oddział Onkologii Klinicznej

Od kwietnia 2018r. -  Oddział Onkologii Klinicznej z Oddziałem Dziennym Chemioterapii i Poradnią Onkologiczną  funkcjonuje w nowej lokalizacji Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Jest kolejnym etapem rozwoju istniejącej dotychczas Poradni Onkologicznej i Chemioterapii ambulatoryjnej.

Przeniesiony został z parteru Szpitala i obecnie mieści się na pierwszym piętrze w miejscu dawnego Oddziału Patologii ciąży.

W Szpitalu funkcjonuje nowoczesna pracownia cytostatyków, w której przygotowywane są wlewy z chemioterapii przez wykwalifikowany personel – mgr farmacji.

Oddział Dzienny Chemioterapii wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do podaży leków cytostatycznych w postaci objętościowych przepływowych pomp infuzyjnych i w infuzyjne układy zamknięte, które eliminują przypadkowy kontakt pacjentów i personelu z lekiem cytostatycznym. W celu zabezpieczenia dostępu naczyniowego a tym samym zminimalizowanie wystąpienia wynaczynień cytostatyku poza światło naczynia, pacjenci mają szeroki dostęp do implantacji portów donaczyniowych.

Każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego jak i w trakcie leczenia ma możliwość z korzystania z poradnictwa dietetyka szpitalnego.

Pacjent rozpoczynający leczenie otrzymuje wskazówki w formie poradnika dotyczącego najczęstszych możliwych powikłań występujących w trakcie leczenia, sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz sposobu i czasu reagowania na niepokojące objawy.

Dla pacjentów zorganizowany jest w pełni wyposażony aneks kuchenny, z lodówką, kuchenką mikrofalową, ekspresem do kawy, naczyniami. Dodatkowo każdy chory pobierający chemioterapię otrzymuje dwa posiłki, śniadanie i posiłek obiadowy w postaci zupy.

Oddział dysponuje 12 stanowiskami do podawania chemioterapii, w tym 9 wygodnymi fotelami z możliwością rozłożenia do pozycji leżącej. Do każdego fotela przynależy stolik, kosz na podręczne rzeczy oraz koc. Wszystkie stojaki na kroplówki są przejezdne, co umożliwia pacjentom przemieszczanie się po oddziale bez konieczności przerywania wlewów. W celu zapewnienia intymności każde stanowisko wyposażone jest w parawan teleskopowy.

Stanowiska do podawania chemioterapii rozmieszczone są po 4 w trzech boksach. W każdym boksie znajduje się klimatyzacja, dostępne jest darmowe wifi oraz darmowa telewizja .Wszystkie pomieszczenia oddziału posiadają system alarmowy dla pacjenta. Jeżeli istnieje taka możliwość pacjent w trakcie otrzymywania wlewu z chemioterapii może przebywać ze swoimi bliskimi. Chorzy zapewniony mają stały kontakt z lekarzem prowadzącym, pielęgniarką, kapelanem szpitalnym oraz psychoonkologiem.

Na oddziale znajduje się sala konferecyjno - multimedialna, która służy zarówno personelowi jak i pacjentom i ich rodzinom do celów edukacyjnych.

Oddział wyposażony jest również w węzeł sanitarny: toalety, toaleta dla pacjentów niepełnosprawnych oraz prysznic.

Kolejnym etapem rozwoju kościerskiej onkologii jest otwarcie Oddziału stacjonarnego, w którym będą leczeni pacjenci wymagający opieki szpitalnej przez całą dobę.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12