OBCHODY „ŚWIATOWEGO  DNIA  ZDROWIA” W KOŚCIERZYNIE

24 kwietnia na kościerskim Rynku odbyła się X edycja kościerskich obchodów „Światowego Dnia Zdrowia”.

Celem Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu.

Tegorocznym tematem przewodnim było „Zdrowie dla wszystkich”.

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego upowszechniali wiedzę z zakresu m.in.  profilaktyki zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów oraz na nowotwory jelita grubego.

Szpital Specjalistyczny  w tym dniu informował mieszkańców naszego miasta o możliwościach:

1)      wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów;

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i narządy.  Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp. Zapalenie może dotyczyć także innych stawów. Wczesne wykrycie choroby może zahamować jej postęp, zapobiec powikłaniom i pomóc wrócić do normalnego funkcjonowania.

Ośrodek Wczesnej Diagnostyki RZS w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie razem z POZ-ami realizują projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn: „Projekt wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów”.

Więcej informacji: tel. 887-780-416,

2)      bezpłatnych badaniach kolonoskopowych;

Badanie pozwala na wykrycie zmian nowotworowych. Wczesne rozpoznanie choroby raka jelita grubego daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia.

Projekt pn. „ Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” realizowany przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, daje tą możliwość skorzystania z darmowego badania.

Program skierowany jest do osób aktywnych zawodowo zamieszkujących woj. Pomorskie.

Więcej informacji  pod nr tel. 887-780-281

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby skorzystać z badań.