FE Wiedza Edukacja Rozwoj ze zmianamirgb 1

    

 

Przeciwdziałanie Chorobom Naczyń Mózgowych

 

   Zapraszamy Państwa do współpracy

w ramach projektu przewidującego wdrożenie

         Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych.


Program został opracowany z udziałem Ministerstwa Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej

(konkurs nr POWR.05.01.00-IP.05-00-004/17).

Okres realizacji projektu od: 2018-01-01 do: 2019-12-31.

Obszar realizacji projektu: województwo: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Celem głównym  projektu jest zwiększenie wczesnego wykrywania i rozpoznawalności chorób naczyń mózgowych wśród 6000 osób pochodzących z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w okresie od stycznia 2018r. do grudnia 2019r. poprzez wdrożenie pilotażowego programu profilaktycznego w tym ogólnopolskiego programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie chorób naczyń mózgowych. Program profilaktyki zakładać będzie profilaktykę i wczesne rozpoznanie objawów chorób naczyń mózgowych, w szczególności udarów mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) u osób w wieku aktywności zawodowej (40-65 lat)

 

Drugim celem głównym jest poprawa komunikacji oraz nawiązanie stałej współpracy między lekarzami POZ i ośrodkiem specjalistycznym.

W tym celu zostanie utworzona sieć współpracy pomiędzy regionalnymi ośrodkami POZ a ośrodkiem specjalistycznym. W ramach szkoleń personel POZ (po 2 osoby z każdej placówki: lekarz i pielęgniarka) uzyska aktualną wiedzę w zakresie diagnostyki choroby naczyń mózgowych, standardów jej wykrywania w ramach opieki koordynowanej lekarz POZ-neurolog/kardiolog tak, aby zwiększona wykrywalność wczesnego na wczesnych etapach choroby odbywała się sprawnie i skutecznie z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi przesiewowych. Dodatkowo zostanie przekazana wiedzy na temat dalszej sprawnej diagnostyki, na którą będą kierowali swoich pacjentów po wstępnych rozpoznaniach.

Podmioty (POZ), które zadeklarują chęć wzięcia udziału w projekcie i podpiszą umowę z realizatorem projektu, będą prowadzić badania przesiewowe kierując do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie osoby z niepokojącymi wynikami badań w ramach pakietu rozszerzonego.

60 podmiotów POZ w ramach I etapu świadczeń tj. w wyniku konsultacji prowadzonych przez lekarza POZ (w tym wykonanie checklisty) zweryfikuje po około 100 pacjentów, z których zostanie wytypowanych średnio 30 osób na jeden POZ, które w wyniku występowania czynników ryzyka trafią do kolejnego etapu, gdzie przejdą badania laboratoryjne i konsultację lekarza POZ zgodnie z zakresem badań wskazanych w projekcie. Zatem łącznie w całym projekcie 1800 osób trafi do drugiego etapu gdzie lekarze POZ wykonają świadczenia rozszerzone. Kolejny etap do kompleksowa diagnostyka pacjenta z objawami TIA realizowana przez Poradnię Neurologiczną Szpitala w Kościerzynie. Ten pakiet przewidywany jest dla 120 osób.

W zakresie realizacji projektu lekarz POZ przeprowadza 2 świadczenia finansowane z programu:

  • Pakiet podstawowy (etap 1) – konsultacja lekarza POZ - W ramach usługi lekarz POZ typuje wśród pacjentów, w szczególności, ze swojej listy aktywnej, osoby które kwalifikują się do Programu, tj. osoby z grupy wiekowej 40-65 lata, u których na podstawie badania za pomocą „checklisty” (załącznik nr 1 do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych) i przeprowadzonego wywiadu z pacjentem zostaną zidentyfikowane czynniki ryzyka, które w największym stopniu zagrażają wystąpieniem chorób naczyń mózgowych, a w szczególności udaru mózgu (m. in. palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, brak aktywności fizycznej). Dodatkowo, pacjent powinien wypełnić ankietę oceniającą wiedzę na temat chorób naczyń mózgowych, w tym udaru mózgu (załącznik nr 3 Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych). Ponadto, w ramach badania przedmiotowego lekarz wykonuje następujące badanie fizykalne (standardowe badanie ogólno-internistyczne): pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu pasa, obwodu bioder, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe (dalej: RR) na prawej kończynie górnej, RR na lewej kończynie górnej, badanie tętna, osłuchowa ocena obu tętnic szyjnych celem wykrycia ewentualnych szmerów wskazujących na stenozę. Po wypełnieniu deklaracji uczestnictwa w Programie (załącznik nr 2 Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych) oraz, o ile wystąpią czynniki ryzyka, pacjent jest kierowany do kolejnego etapu.

W przypadku braku występowania objawów lekarz POZ powinien:

  • poinformować o ryzyku wystąpienia chorób naczyń mózgowych,
  • przeprowadzić rozmowę edukacyjną dot. wystąpienia czynników ryzyka zachorowania na choroby naczyń mózgowych,
  • przekazać materiały edukacyjne dot. chorób naczyń mózgowych.

WARTOŚĆ FINASNOWANEGO PRZEZ PROGRAM ŚWIADCZENIA – 48zł

 

  • Pakiet rozszerzony (etap 2) - badania laboratoryjne i konsultacja lekarza POZ - Usługa wykonywana u osób, u których stwierdzono na etapie podstawowym (checklista, wywiad, standardowe badanie ogólno-internistyczne) problemy z sercem (np. niemiarową pracę serca, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca), otyłość brzuszną, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ale też palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu – wystarczy którakolwiek z ww. przesłanek). Usługa składa się z następujących elementów:
    • wykonanie EKG spoczynkowego
    • pomiar glikemii (przygodnej za pomocą glukometru)
    • badanie lipidogramu (pełny lipidogram, który obejmuje stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów)
    • wizyta konsultacyjna (końcowa) w celu przekazania i omówienia wyników badań, edukacja dotycząca czynników ryzyka oraz zalecanych metod modyfikacji postępowania oraz ewentualne skierowanie do dalszej, pogłębionej diagnostyki (w przypadku stwierdzenia niepokojących wyników ww. badań, a w szczególności zaburzeń rytmu serca w EKG spoczynkowym, stwierdzania szmerów podczas osłuchowej oceny tętnic szyjnych).

WARTOŚĆ FINASNOWANEGO PRZEZ PROGRAM ŚWIADCZENIA – 108zł

Osoby z wywiadem przebytych przemijających zaburzeń krążenia mózgowego (TIA), z nieprawidłowościami w badaniu stwierdzonymi przez lekarza POZ zostaną objęte realizowaną przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ambulatoryjną pogłębioną diagnostyką w trybie pilnym. Diagnostyka będzie obejmowała konsultację neurologiczną, TK głowy, USG doppler t szyjnych, echokardiografię, badanie holter EKG.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Kontakt:

Sekretariat Oddziału Neurologii i Leczenia Stwardnienia Rozsianego z Oddziałem Udarowym

tel. 58 686 04 83

e mail: sekretariat [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl