W tym roku Światowy Dzień Cukrzycy świętowany był bardzo merytorycznie. Wykłady były tak praktyczne i niosące użyteczną widzę, że uczestnicy robili notatki oraz zdjęcia interesujących slajdów. Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejskie im. Św. Łukasza w Kościerzynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz oczywiście nasz szpital z przyjemnością powitali Hannę Zych-Cisoń, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Wykłady dotyczące problemów związanych z cukrzycą prowadzili: lek. Dorota Kowalczyk, Katarzyna Okrój, Magdalena Mielewczyk, Adam Sosnowski. Gospodynią, organizatorem i dobrym duchem ze strony szpitala była Czesława Kulas, pielęgniarka społeczna. Można było zbadać poziomu cukru, ciśnienia tętniczego oraz hemoglobiny glikowanej. Wspaniałe, zdrowe dla cukrzyków dania przygotowała, i z zaangażowaniem o nich opowiadała, nasza szpitalna dietetyk Katarzyna Okrój.

Witając przybyłych gości, Wiktor Hajdenrajch, Prezes Zarządu szpitala, wskazując na swój własny glukomert mówił: Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy glukometr. Od czasu do czasu ukłuć się w palec. Życzę wszystkim pacjentom, aby choroba przebiegała jak najbardziej łagodnie, jak najbardziej delikatnie. Nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca prowadzi do daleko idących konsekwencji.

Podobnie Hanna Zych-Cisoń podkreślała, że nadal najgorszą rzeczą są powikłania cukrzycy, które są nieszczęściem dla pacjenta, jego rodziny, ale są też dużym wyzwaniem ekonomicznym dla ludzi, którzy z systemem opieki zdrowotnej związani są zawodowo. Amputacje nóg, utrata wzroku, zawały serca, udary to tylko część powikłań. Fanką edukacji diabetologicznej byłam zawsze. – mówiła wiceprzewodnicząca Sejmiku - O każdy typ cukrzycy trzeba bardzo starannie dbać, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć , jak potoczą się nasze losy.

Zachęcamy wszystkich, którzy podejrzewają u siebie cukrzycę, lub mogą być obciążeni tą chorobą, do zatroszczenia się o siebie, o kontakt z lekarzem.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

 

 

 

listopad 2017