Jesteśmy na liście szpitali, które dostały dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych.

O to oznacza? Dostaniemy dofinansowanie na nasz SOR!

Całkowity koszt projektu pt.: „Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu kościerskiego i powiatów ościennych” to blisko 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie wyniesie nieco ponad 4 mln 200 tysięcy złotych.

Oddział zostanie rozbudowany o dodatkowe 200 metrów, a cały obiekt będzie zmodernizowany i przebudowany w sposób przyjazny osobom starszym oraz niepełnosprawnym. W celu łatwego dostępu do pierwszego piętra oddziału SOR, dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Na wysokości podjazdu dla karetek utworzona będzie sala dekontaminacyjna służąca bezpiecznemu – zarówno dla pacjenta jak i dla personelu – pozbywaniu się czynników chorobotwórczych o wysokiej zakaźności oraz czynników chemicznych i radiologicznych.

Nowością w naszym szpitalu będzie poczta pneumatyczna służąca do szybkiego i bezpiecznego transportu materiału (np. krwi) pobieranego na oddziale SOR. Na oddziale pobierane są duże ilości próbek, które obecnie są partiami transportowane przez sanitariusza do laboratorium oraz do Zakładu Patomorfologii. Po modernizacji transport będzie następował automatycznie, co poprawi przepływ pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na wyniki badań.

W planie jest zwiększenie ilość łóżek krótkotrwałej intensywnej terapii, dla pacjentów przywożonych w stanie ciężkim oraz bardzo ciężkim, a liczba stanowisk obserwacyjnych ma wzrosnąć do 9. Do stanowisk będzie zapewnione zaplecze techniczne.

Oddział zostanie wyposażony w dodatkowy sprzęt np. system ogrzewania/ oziębiania pacjenta, aparat do pomiaru rzutu serca, aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, respirator, lampy operacyjne. Zamontowany będzie również system przywoływania pacjenta oraz elektroniczny system informacji.

październik 2017