Przedstawiciele Lions Club Kościerzyna – past president Adam Sosnowski oraz past president Jacek Knitter – przekazali naszemu szpitalowi zmiennociśnieniowe materace przeciwodleżynowe dla pacjentów ważących do 140 kg.

Jak mówi lek. med. Jacek Surwiło, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych: U pacjenta leżącego, z powodu ucisku pojawia się niedokrwienie skóry powodujące martwicę, a w konsekwencji odleżyny. Taki pacjent powinien być najlepiej co 15 minut przewracany i powinny być przy nim najlepiej dwie pielęgniarki albo opiekunki, co nie może być zrealizowane z powodu braku personelu i środków finansowych. I tu na szczęście pojawia się alternatywa w postaci sprzętu przeciwodleżynowego jak materace, które otrzymaliśmy. Jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni.

U osób starszych, osłabionych, niedożywionych odleżyny powstają łatwo, a ich leczenie jest bardzo kłopotliwe. Stąd profilaktyka przeciwodleżynowa w oddziałach wewnętrznych, zakładach opiekuńczo leczniczych, hospicjach ma wielkie znaczenie.

Jest nam bardzo miło, że możemy pomóc. Sądzę, że nie jest to ostatni raz, jeżeli jest to tak istotna sprawa. – powiedział Jacek Knitter, past president Lions Club Kościerzyna.

październik 2017