Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wygrał konkurs na realizację Programu profilaktyki zakażeń HCV dla miasta Kościerzyny na lata 2014-2016. Realizacja Programu obejmuje wykonanie:

a) kwalifikacji pacjenta do anonimowego badania przesiewowego za pośrednictwem anonimowej ankiety z testem ryzyka zawierającego zgodę pacjenta na udział w Programie profilaktyki zakażeń HCV,

b) wykonanie kwalifikacji pacjenta do anonimowego badania przesiewowego za pośrednictwem anonimowej ankiety z testem ryzyka zawierającego zgodę pacjenta na udział w Programie profilaktyki zakażeń HCV,

c) skierowanie do specjalistycznych ośrodków osób z pozytywnym wynikiem w celu dalszych testów potwierdzających RIBAlub NAT/PT-PCR w kierunku wykrycia RNA HCV.

herb miasta

Problem wirusowego zapalenia wątroby typu C dotyka co 50-tego Polaka. Niestety większość z nich nie jest świadoma swojej *choroby*, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo lub po zbyt długim czasie od zakażenia, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość czy rak wątrobowokomórkowy (HCC).

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych wzw typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, z czego do tej pory zdiagnozowano występowanie wirusa u niewielkiej ilości osób. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie Pomorskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 43 556 mieszkańców a w samej Kościerzynie u ok. 450 osób. Eskeprci ds chorób zakaźnych są zgodni: tylko szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych mogą zahamować epidemię.

Kampania „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche. Pod koniec 2011 roku do organizatorów kampanii dołączyło stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”, w 2012 Fundacja Edukacji Społecznej, a w 2013 Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi.
Badania na obecność wirusa HCV realizowane są w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej z Bankiem Krwi od poniedziałki do piątku w godzinach 07.00-15.00. Nr tel. do rejestracji:
58 686 03 20 lub 58 686 03 00

Ulotka DL cichy zabójca wzw c urząd miasta - recław - strona 1