„Nasze społeczeństwo starzeje się i na rynku pracy zawody opiekuńcze będą bardzo poszukiwane.”- Marzena Barton, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. 

hospicjum

     Zawód opiekun medyczny jest najmłodszym zawodem z profesji medycznych. W Polsce można uzyskać wykształcenie opiekuna medycznego od lipca 2007 roku, a jako zawód został objęty klasyfikacją w 2008 roku.

     Pojawienie się profesji opiekuna medycznego jest odpowiedzią na potrzeby chorych wymagających szeroko rozumianej opieki i pielęgnacji. Dotychczasowa infrastruktura opiekuńcza nie radziła sobie z rosnącymi potrzebami starzejącego się społeczeństwa.

     Opiekun medyczny pomaga zaspokajać podstawowe potrzeby podopiecznych, między innymi pielęgnacyjno – higieniczne oraz związane z odżywianiem i mobilnością. Ponadto zapewnia podopiecznemu opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Może pracować z pacjentem w domu, zakładach opiekuńczych czy w szpitalu, jako wsparcie zespołu medycznego i terapeutycznego. Podopiecznymi opiekuna są zazwyczaj osoby chore, starsze i niepełnosprawne.

     Uprawnienia do wykonywania zawodu zdobywa osoba po ukończeniu szkoły średniej i rocznej nauce w szkole policealnej, zakończonej egzaminem praktycznym i teoretycznym. Opiekunem medycznym można zostać również po ukończeniu szkoły branżowej, wówczas nauka trwa dwa lata i także kończy się egzaminami z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ponadto opiekunowie medyczni dbają o aktualizację swojej wiedzy poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach                                i konferencjach.

     By pracować jako opiekun medyczny trzeba posiadać naturalne predyspozycje do opieki nad innymi. „Wybierając ten zawód musimy mieć wiele empatii dla drugiego człowieka, otwarty umysł, odporną psychikę. Musimy być elastyczni, a czasem bardzo konsekwentni." – mówi opiekunka medyczna Szpitala w Kościerzynie - "Zawsze musimy wczuć się w rolę osoby chorej                     i niesamodzielnej. Postawić się na jej miejscu. Zadania wykonywać tak jak gdybyśmy same były pacjentami.”

     Opiekunowie medyczni i opiekunki medyczne wykonują swoją pracę z misją. Jedna z nich mówi o swojej pracy: „To naprawdę ciężki zawód. Nie mniej ciężki jak pozostałego personelu. Chociaż czasami bardzo niezauważalny. Tu naprawdę bywają fizyczne i psychicznie trudne sytuacje, gdzie trzeba zrobić jednocześnie kilka rzeczy. Nie mając powołania nie powinniśmy wybierać tego zawodu.”

     Zapytana o najtrudniejszą sytuację opowiada: „ Moją najtrudniejszą sytuacją w pracy była opieka nad dwudziestotrzyletnią dziewczyną w hospicjum. Byli przy niej mały synek i matka. Synek nie był świadomy stanu matki. Mówił, że bardzo ją kocha           i kiedy wróci do domu, to pójdą na spacer. Matka dziewczyny siedziała przy jej łóżku, i modliła się o to by Bóg zabrał jej córkę. Prosiła o ulgę w jej cierpieniu. To była bezgraniczna miłość. Matka dziewczyny poprosiła mnie o rozmowę. Gadałyśmy przez trzydzieści minut. Przełykałam ślinę, aby powstrzymać się od płaczu. Gdy wyszłam z sali łzy same leciały. Wtedy zdałam sobie sprawę z kruchości życia.”

     Zdarzają się też milsze chwile: „Kiedyś po powrocie z urlopu wchodzę na salę. Starsza pani, podopieczna, czegoś szuka           i szuka... prosi mnie żebym zaczekała. Więc tak czekam z 5 minut. Wreszcie wyciąga jakieś zawiniątko i mi podaje. W zawiniątku 4 kostki czekolady, gorzkiej czekolady. Wzruszyłam się ogromnie. Wiedziałam że ona bardzo lubiła słodycze, a trzymała to dla mnie przez 2 tygodnie.”

     A jak wygląda praca opiekunów obecnie, podczas epidemii? „Jak radzimy sobie w czasie wirusa. Ograniczamy kontakty, pracujemy na pełnych obrotach. Jak pozostali. Jesteśmy na straży razem z pozostałym personelem.” Zadania opiekunów medycznych nie zmieniły się. Podczas ich wykonywania personel zwraca szczególną uwagę na zabezpieczenie się przed zakażeniem.

     Pani opiekunka zapytana czego życzy sobie z okazji Dnia Opiekuna Medycznego odpowiedziała: „Więcej zrozumienia,                ze strony pozostałego zespołu. Jesteśmy partnerami. Sobie i swoim koleżankom i kolegom życzyłabym dużo zdrowia, siły, determinacji, wytrwałości oraz pogody ducha. Oby pracowało się coraz lepiej. I oczywiście zwiększenia zarobków.”

     Opiekunowie medyczni znajdują zatrudnienie w różnych placówkach medycznych i opiekuńczych, w których pacjenci wymagają pielęgnacji.

     „W naszym szpitalu opiekunowie medyczni pracują na oddziałach rehabilitacyjnych, w oddziale chorób wewnętrznych, kardiologii, urologii, chirurgii, ortopedii, neurologii, hospicjum, Centrum Zdrowia Psychicznego oraz w Zakładach Opiekuńczo – Leczniczych na terenie placówki w Dzierżążnie”- mówi dr Marzena Barton, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.- „ Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z opiekunami medycznymi w ramach pracy zespołów interdyscyplinarnych funkcjonujących w oddziałach szpitalnych na terenie placówek w Kościerzynie                       i Dzierżążnie. Jest ważnym partnerem dla całej społeczności szpitalnej. Zadania, które należą do opiekunów medycznych to przede wszystkim pielęgnacja i opieka oraz zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym szpitala.”

     Pani Barton zwraca uwagę na ważny problem społeczny, który znacząco zwiększy zapotrzebowanie na pracę opiekuńczą: „Nasze społeczeństwo starzeje się i na rynku pracy zawody opiekuńcze będą bardzo poszukiwane.” Podkreśla, że jest to zawód potrzebny zarówno teraz jak i w przyszłości.